Zelišča - Ustvarjanje domače lekarne

Za vsako bolezen, rožca raste. Poznate ta izrek? Seveda, je te besede izrekla teta Pehta navihanemu Kekcu. Teta Pehta je bila znana zeliščarka. Mi smo teti Pehti v naši skupnosti dali posebno nalogo – kuhanje zdravih juh in ob tem malo pozabili na čaje in se bolj usmerili v začimbe in zelenjavo. Dandanes to popravljamo. Kot Slovenija imamo veliko gospodarskih priložnosti, ki so skladne z našimi drugimi interesi – podpreti ustvarjalnost, postati pametni in ostati zeleni. Tako smo v svoji Pametni specializaciji, ki je zaveza v kaj bomo usmerjali svoj razvoj na pomembno mesto dali zdravje in medicine, ker imamo velik potencial za naravna zdravila in kozmetiko. Začeti pa se nam splača pri pitju čaja in uporabi domačih zelišč.

CA9EC91E-2E3C-4D4E-8953-74AFA5A07D2E.jpeg

Nataša Ferant je v Deos prinesla sadike za kapilarno gredo. Zanjo bodo lahko skrbeli tudi oskrbovanci, uživali v pridelku in se družili ob njej. Visoke grede se posedajo, zato so za njih bolj ustrezne enoletnice, trajnice pa je potrebno presaditi vsako leto in dodati 10 - 20 cm svežega substrata. Za enega uporabnika je dovolj ena kapilarna greda, saj so zelišča zelo aromatična in zadostujejo majhne količine. Če zelišča gojimo na balkonih, tudi ta potrebujejo dovolj substrata.


Tako je kapilarna greda, ki je že pred leti povezala študente treh fakultet, Deosa in ekipo Ponnod iz  Etri skupnosti v ekipo. Vsi so prispevalo znanje pri projektiranju tega mini vrtička, ki že leta služi kuhinji za dostop do svežih zelišč. Stanovalci so tukaj gojili celo melancane. Posebnost te grede je, da ima v notranjosti vodo, ki jo rastline same črpajo in iz tega razloga ni potrebno zalivanja od zgoraj. Ampak se voda samo doliva.

Ekipa je ustvarila tudi konopljin čaj iz industrijske konoplje. Konoplja je zdravilna že sama po sebi. Včasih so imeli čebelarji po nekaj rastlin konoplje ob čebelnjakih in čebele so se same hodile zdraviti. Področje pridelave konoplje raziskuje tudi Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo. Konoplja lahko nadomešča številne produkte: od čajev, do postelje. 

Trenutna pridelava zelišč pa ne zadostuje trenutnemu povpraševanju. Povezati je potrebno raziskovalne inštitucije in socialne podjetnike. Z svežimi zelišči in čaji želi ekipa doseči vse šole, vrtce, domove za ostarele. Vključeni so tudi v transport v okviru Zelene oskrbe kar pomeni, da imajo tudi okolju prijazen sistem dostave.