Amarant - Ustvarimo mesta zelišč in zelenjave

Vse je usmerjeno v doseganje trajnostnih ciljev, ki jih je sestavila Organizacija združenih narodov. Eden izmed ciljev je tudi ustvariti samozadostne lokalne skupnosti. To bo v zameno pomagalo pri ustvarjanju bolj stabilne prihodnosti, ker bo del pridelkov namenjenih osebni prehrani gospodinjstev in ne bo odvisen toliko od drugih držav. Ta problem se je izpostavil predvsem v času Covid-19 pandemije, ki je osvetlil potencialno nevarnost, da lahko izgubimo stik in s tem življenjsko pomembne potrebščine, če se bodo meje morale zapreti. Omenjene cilje naj bi dosegli do leta 2030, zato se je Dobro z dobrim povezal s Kooperativo d.o.o. oziroma blagovno znamko Amarant.

Pri Amarantu pridelujejo poleg semen tudi sadike, saj je pridelava zelenjave iz sadik predvsem urbanim vrtičkarjem lažje. Omogočajo, da na manjši površini pridelajo bistveno več zelenjave za lastno gospodinjstvo.

V zaščitenem prostoru kot so zaprti balkoni ali okenske police se lahko začne vrtnarjenje že februarja ali marca. Predvsem listnate rastline potrebujejo le kakšno stopinjo nad 10%C, da začnejo intenzivno rasti. Večina njih pa prenese tudi nočne temperature do -4%C. To pomeni, da lahko v hladnih rastlinjakih ali zaprtih balkonih že v tem času vzgojimo ali posadimo sadike solate, blitve, listnih ohrovtov, rukole idr. Za urbano vrtnarjenje priporočamo predvsem solate, ki jih lahko obirate, saj lahko iz posameznih rastlin vsak teden potrgamo nekaj spodnjih listov, iz srčka pa nato zrastejo novi. Ravno tako lahko zelo zgodaj sejemo rastline kot sta špinača in rukola, katerima boste rezali liste in se bosta obraščali do srede maja, ko bosta pognali cvetne poganjke. V lončke lahko brez večjih problemov posadite tudi peteršilj, baziliko, koriander in druga zelišča. Pomembno je, da v lončku ni preveč rastlin, saj potrebujejo prostor za razrast. Ko oberemo liste, moramo dodati malo nove prsti, ki vsebuje hranila, da se bodo rastlinice hitro obraščale.

V okviru edine slovenske ekološke semenarske hiše Amarant poteka pridelava ekoloških semen na Slovenskih kmetijah. Amarant ni le navadna semenarska hiša, ki prideluje in/ali prodaja semena, temveč spodbuja pridelavo semen na slovenskih ekoloških kmetijah in s tem skrbi za ohranjanje slovenskih sort, skozi pridelavo semena nudi delo in zaslužek slovenskemu kmetu, po drugi strani pa izobražuje uporabnike tako od največjih do najmanjših. Vsak, ki se loti vrtnarjenja pomemben kot je pomembno tudi, da vrtnarimo okolju prijazno, ne zastrupljamo našega planeta in pridelujemo najkvalitetnejšo hrano.    

public.png
Dobro z dobrim Jazon