Maske za ponovno uporabo
Veliko dobrega in slabega okoli tega izdelka se je govorilo v zadnjih dveh tednih. Seveda bomo na tem blogu pisali samo o dobrih korakih, ki niso tako drobni, kot so videti.
V kratkem času bomo omogočili prodajo teh izdelkov v prav posebni trgovini vsem, ki jih izdelujejo, ne glede na pravno obliko. V trgovini Dobro z Dobrim!
Kar čez noč je ogromno ljudi po Sloveniji začelo šivati maske. Ljudje so doma poiskali svoje šivalne stroje. Vidimo, da je proizvodnja tekstilnih izdelkov v Sloveniji še kako živa, čeprav se je ta sektor kar močno odrival iz razvoja in nič ni (bilo) govora, da je to kakšen potencial za našo gospodarstvo. Imamo velika podjetja, ki šivajo vse od avtomobilskih prevlek, in so v tuji lasti, do proizvodnje spodnjega perila v domači lasti. Tako rekoč vse regije imajo še živo tekstilno industrijo. In imamo modne oblikovalce ter tekstilne strokovnjake, ki so nam v velik ponos. Še posebej, ker ja ekipa zavoda Trust, ki prihaja iz omenjenega sektorja, pobudnik tega kataloga Dobro z dobrim.
Tako preprost izdelek kot je maska ni bilo prezahtevno postaviti v proizvodnjo. Na srečo imamo še zaposlene v tekstilni industriji, ki so se šolali v šolskem sistemu, ki ga sedaj ni nikjer več. Že pred leti smo namreč ukinili tekstilne šole. Ostale so samo fakultete.
Pri tem je nastalo tudi nekaj, kar se pred epidemijo ni zgodilo. Tekstilna industrija se je povezala glede nabave določenega materiala. In vsi tisti, ki smo proti izdelkom za enkratno uporabo, si lahko samo želimo, da bo tako ostalo tudi po koncu epidemije. Da se bomo vprašali, ali so izdelki za enkratno uporabo res bolj varni kot tisti za večkratno. Namreč, material je material. Kdaj se je zgodilo, da smo vse začeli uporabljati za enkratno uporabo in smetiti svojo mati zemljo?
Zdaj, ko bo prva stiska z oskrbo mask premagana in se ponovno tudi na Kitajskem, ki je že premagala epidemijo in hitro postavila nekaj novih tovarn, dnevno dela na tisoče milijonov mask za enkratno uporabo, mi računamo, da bomo obdržali zavedanje, da obstajajo izdelki iz tekstila, ki se dajo oprati, polikati… Tiste maske za enkratno uporabo so lahko namreč ta hip certificirane in na prvi pogled tudi cenejše, zaščita pa je veliko bolj odvisna od tega, kako masko uporabljamo. Ali jo pravilo namestimo, imamo pri tem čiste roke, ali si jo dovolj pogosto menjamo.
Tako zaganjamo naslednjo fazo – pralne maske iz tekstila za osebno zaščito.
Podpora Dobro z dobrim bo šla v to smer – povezovali bomo naprej, da se pride do certifikatov.
Jelena Prokoković in Maja Štamol
Modni oblikovalki Jelena Proković in Maja Štamol, del kolektiva Sans Concept, ki se je med prvimi pridružil katalogu Dobro z Dobrim, sta že naredili prvi korak. Iz doniranega blaga s strani podjetja Svet metraže sta začeli šivati maske za donacijo, za zaščito pacientov, ki prihajajo v UKC Ljubljana v času epidemije.
Čeprav sami čisto odrezani od rednih prihodkov, sta najprej poskrbeli za to, da se zaščiti tiste, ki jih je potrebno še posebej čuvati. Vi jima lahko pomagate z nakupom Sans Concept bona.
Dobrodošli na Dobro z dobrim!