Kampanja hrane ne mečemo stran

Še 14 dni do konca kompanije na platformu za množično financiranje za Mini tovarno pod imenom Hrano ne mečemo stran  – ali bo uspešna ali neuspešna in kaj to pomeni?

Včasih sem izredno z lahkoto pisala. Že nekaj časa pa ni več tako.  Izzivi in problemi so tako raznoliki ta hip v družbi, v gospodarstvu, da je težko svoj fokus postaviti na plan in reči – prispevajte, pristopite… Sleherni dan so pomembnejše stvari na mizi. Ta hip celo pri nas, ki smo to kampanjo kreirali, pri taki ekipi zaposlenih v Etri skupnosti je ključno, da delujemo tako, da ne dobimo virusa v delovno okolje in da vsaj minimalno ohranjamo delo, ker s tem ohranjamo zdravje naših sodelavcev. Namreč, ko nekdo, ki je bil  prej leta izključene iz trga dela, dobi delo, mu to delo pomeni več, kot samo ena od zaposlitev. Večinoma jim to pomeni edina priložnost.

Tako smo v zadnjih letih veliko pozornosti namenjali temu, da so naši sodelavci imeli možnost usposabljanja v drugih delovnih okoljih, biti del širših delovnih ekip… temu smo rekli vključujoče zaposlovanje. In veseli smo, da se sedaj govori o raznolikosti in da so mnoge organizacije, ki smo se jih dotaknili v teh letih, postale dosti bolj odprte za zaposlovanje invalidov. In to ne samo zaradi invalidskih kvot.

Osebno sem kot podjetnica s 30 letnim stažem začela raziskovati področje investiranja za razvoj tistih delovnih mest, ki ne ustvarjajo visoko dodano vrednost, ki so že v začetku razvita in rezervirana za delavce z določenimi omejitvami. 

In ta pristop je prinesel, da smo rastli, hitro, mogoče prehitro.  Gospodarsko in finančno okolje pa se temu še ne prilagaja. Ne jemlje ta delovna mesta kot tista, ki družbi dajo dodano vrednost, v bilanch ki se pač ne vidi. Merjenje družbenih učinkov še ni priznano oz. sprejeto, da bi lahko dokazali, da je to nekaj v kar se splača investirati.

Leta 2013 smo bili izmerjeni po SROI metodi, ko smo v tujini dobili to v obliki nagrade. Zahtevno in zajetno delo. Vsak vložen euro, prinese 7 euro. Kako? Večinoma v konkretnih prihrankih v zdravstveni blagajni, ker smo že takrat imeli zaposlenih kar nekaj sodelavcev z diagnozo, ki krepko obremenjuje našo zdravstveno blagajno s hospitalizacijami in zdravili. Ker so zaposlene osebe delale v varnem in prijetnem okolju, ni bilo bolniške odsotnosti, redno so opravljali delo, dobivali plačo – bili so vključeni.

Že pred davnim časom smo ugotovili, da določeni rabijo občasno ali redno delovno kolje, ki pa je samo njihovo, kjer so nekako varni, sprejeti na  pravilen način in da se lahko v miru tudi priučijo novih veščin, novega znanja in se varno preizkusijo. 

Taka Mini tovarna, ki že deluje na Tržnici Moste v Ljubljani in rabi novo investicijo, da bo bolj rentabilna, da bo lahko na trg dala nove izdelke je taka rešitev.

Pa ni to rešitev samo za nekaj delovnih mest. Ampak je rešitev tudi v organiziranju delovnih rok, ki bodo šle pomagati na kmetije pri pobiranju hrane in pri predelavi viškov hrane. S tem bo učinek tega pristopa večja rentabilnost kmetij. Včeraj sem govorila z mladim kmetom Timom – utrujen, ker mora pokrivati od pridelave do prodaje vse sam in seveda nihanja v potrebi delovne sile so čez sezono velika.  Takih Timov je veliko po celi Sloveniji in takih ekip, kot je naš,a bi se lahko organiziralo po celi Sloveniji.

In mladi, ki prihajajo iz naših fakultet bi imeli priložnost prispevati svoje znanje in uresničiti svoje kariere… 

Evo – povedano.

Ta hip si želim, da tisti, ki ste prišli do konca tega mojega zapisa, vzamete svojo plačilno kartico in prispevate. Za nagrado boste dobili konkretno vrednost. Če se boste odločili kot podjetje prispevati pa lahko nagrado čisto po svoje oblikujete  - ali vrečke za zaposlene, ali poslovna darila, ali za določen čas zdrav obrok na delovno mesto v sklopu preventive za zdravje na delovno mesto ali za svoje otroke za dedka Mraza zdrave granole Dobro z dobrim.

https://www.adrifund.com/project/view/959

Lenka Puh,

Zavod Vinetum Slovenske gorice, zavod za trajnostni turizem Lenart

www.jazon.si

www.dobrozdobrim.si 

Povezovalne promocijske aktivnosti se navezujejo na projekt:Družbeno odgovorno podeželje v Savinjski dolini – Fižolčkova pot, financiran s strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP)

Povezovalne promocijske aktivnosti se navezujejo na projekt:

Družbeno odgovorno podeželje v Savinjski dolini – Fižolčkova pot, financiran s strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP)